GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Teservis 10379147
*
nr 1037 9147
Teservis
23 delar, Rosenthal, Maria, Björnbär
Kondition: nagg
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 maj 2016
kl 20:31:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/5 17:43:20
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: björnbär maria rosenthal tekopp tekoppar teservis
-
3011 Teservis
20 delar, Lomonosov, Cobalt Net, Ryssland, 8 kaffe..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:58
-
3153 Teservisdelar
11 delar, 1800-tal, bland annat guldkant
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:53
*
Teservis
Kondition: nagg
nr 1037 9147
Teservis
23 delar, Rosenthal, Maria, Björnbär
Kondition: nagg
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 maj 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/5 17:43:20 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: björnbär maria rosenthal tekopp tekoppar teservis
-
3011 Teservis
20 delar, Lomonosov, Cobalt Net, Ryssland, 8 kaffe..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:58 -
3153 Teservisdelar
11 delar, 1800-tal, bland annat guldkant
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:53